/  KOLUMNE   /  KONZULTATE OD ŠTETE   /  Bazga (zova)

Bazga (zova)

Za sve one koji malo ili nimalo znaju o bazgi, evo malo informacija o ovom ljekovitom grmu i stablu kojeg ima i u našem gradu:

Bazgu su cijenili mnogi narodi i stoljećima su je nastojali sačuvati uza svoje nastambe, jer su vjerovali da u njima borave kućna božanstva koja čuvaju obitelj i imanje.
U svibnju i lipnju bazga cvate mnogobrojnim bijelim ili žućkastim cvjetićima, a u rujnu počinju dozrijevati plodovi, okrugle crnoljubičaste bobice pune crvenog soka. Raste posvuda po našoj zemlji, u planinskim predjelima, u primorskom pojasu i u kontinentalnim krajevima.
Jestivi su jednako rascvjetali proljetni cvatovi i sazrele jesenske bobice, od kojih se dobivaju sokovi, sirupi, mermelade, džemovi… I cvatovi i plodovi služe također za pripravljanje ljekovitih napitaka.
Ljekoviti su mladi proljetni izboji i listovi, razvijeni cvatovi, unutarnji dio korijenove kore, kora s grana i stabla, te zreli plodovi.
Osušeni cvatovi sadržavaju eterično ulje, flavonske glikozide, sluzi, jabučnu, valerijansku i vinsku kiselinu te saponin. U listovima ima glikozida sambunigrina, kalijeva nitrata i invertnog šećera, u kori smole, a zreli plodovi bazge bogati su vitaminima, sadržavaju gorke tvari, eterično ulje, šećer, vosak, smole te neke organske kiseline.
Ljekoviti pripravci od bazge ubrzavaju izlučivanje mokraće, pomažu u liječenju šećerne bolesti, potiču rad znojnih žlijezda pa se, primjerice, čaj od cvatova bazge preporučuje za prehlade s hunjavicom i kašljem, bronhitis, hripavac, početne upale pluća, astme i reumatske bolesti. Medicinski pripravci od kore pomažu radu bubrega i mjehura, marmelada od zrelih bobica blago je sredstvo za otvaranje pa se može preporučiti i djeci, a neki drugi pripravci od zrelih plodova potiču tek, reguliraju cirkulaciju krvi i smiruju grčeve u trbuhu.
Evo nekih starinskih recepata:

Sirup od cvjetova
50 paštitaca bazginih cvjetova, 5 l vode, 5 kg šećera, 100 g limunske kiseline
S kratko odrezanom peteljkom stavite cvjetove u prikladnu posudu i prelijte vodom. Ostavite stajati 10-12 sati pa procijedite i prelijte u veću posudu. Umiješajte šećer i zagrijte do vrenja. Odmah maknite s vatre, dodajte limunsku kiselinu, promiješajte i ulijevajte u zagrijane sterilizirane staklene boce koje možete dobro začepiti. Kad se sirup ohladi, boce smjestite na hladno i tamno mjesto Upotrijebite ga razrijeđena, prema ukusu, s mineralnom ili običnom vodom, kao aromatičan začin slatkim jelima, pudinzima i voćnim salatama ili kao dodatak alkoholnim pićima (primjerice džinu!)

Limunada s bazginim cvjetovima
12 bazginih cvatova, 5 neprskanih limuna, 620 g šećera, 5 l vode
Narežite oprane limune na ploške pa ih s cvatovima bazge i šećerom stavite u prikladnu posudu. Prelijte vodom i posudu poklopite pa ju smjestite na toplo mjesto (po mogućnosti na sunce). Ostavite mirovati šest dana, potom limunadu procijedite i ulijte u sterilizirane staklene boce koje možete dobro začepiti (patentnim zatvaračima). Spremite ih u hladionik.
Ovu aromatičnu limunadu ponudite dobro rashlađenu.

Prženi bazgini paštitci
10 velikih bazginih cvatova, 200 g brašna, 2,5 dl mlijeka, 2 žlice ruma, 2 žličice meda, 1 jaje, sol, ulje za prženje
Za posipanje: 1 žličica cimeta, 2 žlice šećera
Miješajte brašno, mlijeko, rum, jaje, med i malo soli dok ne dobijete glatko tekuće tijesto. Ostavite ga mirovati pola sata. U dubokoj tavi ugrijte ulje, svaki paštitac bazgina cvijeta primite za peteljku, umočite u tijesto i zlatnožuto ispržite.
Pržence složite na upijajući kuhinjski papir, posipajte šećerom i cimetom i odmah ponudite.
Napomena: I ovaj recept za slasne pržence samo je jedan iz niza zapisanih i iskušanih.

Žličnjaci s juhom od cvatova bazge
5 srednje velikih cvatova bazge, 1 l mlijeka, 3 žumanca, 2 bjelanca, 2 žličice šećera, sol. Za posipanje: šećer i cimet
Bazgine cvatove prelijte vrućim mlijekom. Ostavite stajati 10 minuta pa procijedite. Zašećerite i malo posolite. Od bjelanaca istucite tvrd snijeg. Žumanca mikserom umiješajte u mlijeko i zagrijte do vrenja (ne kuhajte!) pa u njega pažljivo stavljajte žličnjake od snijega. Nakon dvije minute juhu maknite s vatre.
Juhu sa žličnjacima rasporedite u zdjelice, svaku pospite mješavinom šećera i cimeta i ponudite mlako.

Čaj od bazgina cvijeta
2 vrhom pune žličice osušenih cvatova bazge, 2,5 dl vode
Razmrvljene osušene cvjetiće prelijte kipućom vodom, poklopite, ostavite stajati od 5 do 10 min., pa procijedite.
Preventivno, protiv prehlada u zimskim mjesecima treba popiti svaki dan dvije šalice mlakog čaja. Kod reumatskih tegoba valja najmanje tri tjedna piti tri puta na dan po šalicu topla čaja. Kod prehlade, hunjavice i početne upale pluća treba popiti oko pola litre što toplijeg čaja, leći u krevet, pokriti se i oznojiti. Za užitak, dodajte mlakom čaju malo meda i limuna i pijte kad vam paše!
2 vrhom pune žličice osušenih listova, 2,5 dl vode
Razmrvljene listove prelijte hladnom vodom i pričekajte da na laganoj vatri zakipi. Maknite s vatre i odmah procijedite. Ovu količinu napitka treba popiti u malim gutljajima tijekom dana. Pomoći će izlučivanju tekućine iz organizma, olakšati smetnje u radu bubrega i mjehura, te potaknuti rad crijeva kod opstipacije. Dobro djeluje i kod edema ruku i nogu.

Sirup od bazginih bobica
1 kg bazginih bobica, 1 kg šećera, 2 čaše vode
Posve zrele bazgine bobice operite i pažljivo skinite s peteljki. Prelijte ih vrelom vodom, ocijedite, dodajte dvije čaše hladne vode i kuhajte na laganoj vatri od 15 do 20 minuta. Procijedite kroz gazu, umiješajte šećer i prokuhajte. Ulijte u steriliziranu staklenu bocu, dobro začepite i spremite na hladno mjesto. Ovaj sirup razrijeđen vodom ili mlijekom poboljšava probavu, a pomaže i u liječenju neuralgija i išijasa. Dobar je i za cirkulaciju krvi i jačanje organizma.