/  KOLUMNE   /  AVIZAJTE SE   /  U Dubrovnik dolazi projekt koji je već uklonio iz Jadrana 100 tona ribarskih mreža

U Dubrovnik dolazi projekt koji je već uklonio iz Jadrana 100 tona ribarskih mreža

Projekt KRIE x PROVIR organizira 11. i 12. lipnja u Dubrovniku dva događanja koja se održavaju u sklopu programa E1 Dubrovnik GP 2026 te okupljaju domaće i međunarodne sudionike oko zajedničke teme – održive budućnosti Jadrana.
Inicijativa KRIE x PROVIR, koju su pokrenuli pionirka održive mode u HR Kristina Burja i ribar Božidar Blaslov, do danas je iz Jadranskog mora uklonila više od 100 tona odbačenih ribarskih mreža, koje se kroz proces recikliranja pretvaraju u nove proizvode.
U četvrtak, 11. lipnja, na brodu Karaka održat će se Future Adriatic Experience i Future Adriatic Dialogues. Uz edukativne radionice za djecu posvećene moru, održivosti i STEM-u, provest će se i akcija izvlačenja odbačenih ribarskih mreža iz podmorja. U sklopu programa  na brodu održat će se i panel rasprava o održivosti Jadrana i konkretnim rješenjima za budućnost, a na kojoj će sudjelovati i bivša predsjednica Republike Hrvatske  Kolinda Grabar-Kitarović te zastupnica u Europskom parlamentu Nikolina Brnjac, zajedno s drugim domaćim i međunarodnim sudionicima.
Dan kasnije, u petak 12. lipnja u 20.30 sati u Palači Sponza, održat će se modna revija KRIE DESIGN „From Waste to Couture“. Revija će predstaviti kolekcije izrađene od Econyl® regeneriranog najlona nastalog recikliranjem odbačenih ribarskih mreža te pokazati kako otpad može dobiti novu vrijednost kroz inovaciju, dizajn i luksuznu modu. Riječ je o priči koja na konkretan način prikazuje principe kružne ekonomije – od otpada iz mora do proizvoda visoke dodane vrijednosti.
 

Leave a comment

Add your comment here