Čaj od rogača
Neprocjenjiv je za imunitet, probavu, kolesterol, zube i kosti! Nemojte ga samo jesti u kolačima, napravite čaj od sjemenki rogača
Rogač je tradicionalna namirnica naših baka, a nepravedno zapostavljena. Iako nas konzumacija rogača najprije asocira na kolače, on ima i druge primjene. Osim kao začin, koristi se i za čaj od rogača. U današnjoj proizvodnji koristi se kao zamjena za kakao.
Rogač – zdravlje
Rogač se ubraja u mahunarke, a porijeklo vuče s Mediterana gdje već postoji oko 4.000 godina. No, zbog vrlo lakog uzgoja proširio se svijetom. Nakon berbe rogač se suši i melje. Bogat je ugljikohidratima, a na 100 g sadrži i oko pet grama proteina.
Od vitamina dominiraju D, A i vitamini B skupine, a od minerala magnezij, kalij, kalcij, ali i željezo, mangan i selen. Bogat je i vlaknima pa tako sadrži čak oko 40 g vlakana na 100 g.
Rogač je bogat i polifenolima i antioksidansima te taninima. Prednost rogača je ta što tanine koje sadrži nisu topljivi u vodi pa je rogač za crijeva odlična namirnica jer pomaže u eliminaciji toksina i održavanju zdrave crijevne flore.
Osim za probavne tegobe, rogač je dobar izbor za osobe koje pate od visokog krvnog tlaka. Dobar je i kod kardiovaskularnih bolesti jer smanjuje loš kolesterol, ali također smanjuje i razinu šećera u krvi.
Zbog tanina koji sprječavaju rast štetnih bakterija, odličan je kod probavnih smetnji djece, ali i odraslih.
U nastavku saznajte kako se pravi čaj od rogača i koliko ga dnevno treba piti.
Čaj od rogača – recept za giht
Da biste napravili čaj od rogača za giht, potrebna su vam samo dva sastojka. Giht se odnosi na upalu zglobova koja nastaje uslijed odlaganja kristala mokraćne kiseline u zglobove. Osim prehrane, u ublažavanju gihta mogu pomoći biljni čajevi pa tako i čaj od rogača.
Sastojci:
- 2 komada rogača
- 2 dl vode.
Priprema
- Rogač razlomite na manje dijelove.
- Prokuhajte komade rogača u vodi i ostavite da odstoji do jutra.
- Procijedite čaj ujutro i popijte ga na prazan želudac.
Kako bi došlo do smanjenja urina uslijed gihta, čaj od rogača pijte u kontinuitetu oko 25 dana.
Čaj od rogača – recept s mljevenim rogačem
Ako se pitate kako samljeti rogač, najprije očistite rogač od sjemenki. Poslužite se škarama ili nekim drugim kuhinjskim pomagalom. Ono što je ostalo od rogača kada ste izvadili sjemenke premjestite u mlinac za kavu i meljite do konzistencije praha.
Kada ste samljeli rogač u mlincu za kavu, prosijajte ga kroz sito kako biste odvojili veća i manja zrna. Sjemenke možete iskoristiti za čaj od sjemenki rogača, ali i dobivenu mljevenu masu.
Sastojci:
- 5 g rogača
- 1 dl vode.
Priprema
- Najprije rogač prokuhajte na laganoj vatri te ostavite da odstoji jedan sat.
- Ovaj put čaj nije potrebno procijediti, no ako vam smetaju čestice, slobodno ga procijedite.
- Čaj popijte prije obroka po jedan decilitar oko 2 – 3 puta na dan.
Napitak od rogača
Osim za čaj, rogač se melje u brašno, ali i sjemenke rogača se također mogu samljeti i koristiti kao brašno za slatka i slana jela:
- keksi
- kolači
- kruh
- rakija
- slatki namazi
- napici.
U trgovinama specijalizirane hrane možete nabaviti čoko namaze, najčešće u kombinaciji sa smokvom ili narančom. Možete ga iskoristiti i za ukusan napitak, posebice u ovim zimskim mjesecima kada želimo nešto toplo i ukusno.
Sastojci:
- 4 jušne žlice rogača u prahu
- 4 dl biljnog napitka (preporuka sojin napitak od čokolade)
- 3 g tapioka škroba
- 1 jušna žlica meda ili javorovog sirupa.
Priprema
- Zagrijte biljni napitak pa dodajte preostale sastojke uz miješanje dok se ne zgusne.
- Posipajte po želji cejlonskim cimetom ili mljevenim klinčićem.
Izvor: krenizdravo.dnevnik.hr