/  KOLUMNE   /  O GRADU   /  Tko čisti kupališta Veliku i Malu Bužu?

Tko čisti kupališta Veliku i Malu Bužu?

Iz gradskog kotara Grad građani su gradonačelniku i Čistoći još 3. svibnja uputili pismo:

Za:

Gradonacelnik Mato Franković
GRAD DUBROVNIK

&

Direktor Miroslav Drašković
Turistička zajednica grada Dubrovnika

PREDSTAVKA GRADSKOG KOTARA “GRAD” ZA HITNE INTERVENCIJE NA KUPALIŠTIMA PODNO ZIDINA STAROGA GRADA

Poštovani gradonačelniče Mato Frankoviću i direktore Miro Draškoviću,

ovom predstavkom molimo upravu Grada Dubrovnika i Turističku zajednicu grada Dubrovnika da nam financijski i operativno pomognete žurno urediti tri bitna javna kupališta podno zidina Staroga grada; “Velika Buža”, “Mala Buža” i “Porporela”.

Naša prva zamolba je da se za sva tri navedena javna kupališta zaduži plaćena osoba koja će svake godine, cijelu turističku sezonu od mjeseca travnja do mjeseca studenog, redovito svaki dan čistiti prilazne skaline i platforme za sunčanje tih javnih kupališta. Naime, svake turističke sezone kroz kupališta “Velika Buža”, “Mala Buža” i “Porporela” prođe nekoliko desetaka tisuća, pretežito inozemnih, turista. Određeni postotak tih turista su evidentno neodgojeni i neodgovorni, pa za sobom svakodnevno ostavljaju mnogo otpada na prilaznim skalinima i platformama kupališta – što stvara vrlo ružnu sliku o gradu Dubrovniku, koji je jedan od deset top turističkih destinacija u Europi. K tome još se turisti stalno fotografiraju i snimaju tokom boravka na tim kupalištima, te onda te fotografske i video zapise stavljaju na društvene mreže na internetu – zajedno sa ružnom scenografijom prepunom otpada razbacanog posvuda po skalinima i platformama kupališta.

Zato je nužno da se zaduži plaćena osoba koja će u turističkoj sezoni svaki dan, i to dva puta dnevno – u jutro i poslije podne oko 15 h, počistiti sa metlom i pokupiti sa lopaticom i rukama sve to razbacano smeće, sakupiti u vreće za smeće i odnijeti u gradske kontejnere za otpad. Najčešće je to otpad tipa; plastične ambalažne boce, limenke od pića, plastične čaše, plastične vrečice, čikovi od cigareta, razni papirići i slično.

Ta osoba koja će biti zaduženi čistač/ica dotićnih javnih kupališta može biti, na primjer, u financijsko-ugovornom aranžmanu Turističke zajednice grada Dubrovnika.

Također, pri ovome, molimo vas da se redovito čisti Nova ulica (između Jezuitskog sjemeništa i zidina Grada).

Naša druga zamolba gradskoj upravi se odnosi na sitne građevinske popravke na platformi za sunčanje i na ulazno-izlaznom podiju kod samog mora kupališta “Velika Buža”. Naime, trebalo bi sa adekvatnom cementnom smjesom učiniti manje građevinske popravke ostećenja i nepravilnosti na platformi za sunčanje i na podiju kod ulaska u more. Ove građevinske radove se može učiniti, na primjer, kao hitne vanredne intervencije. Procijenjujemo da bi financijski troškovi ovih popravaka bili oko 1000 do 1500 eura (zavisi o građevinskom izvođaču koji se odabere).

Stoga, stupite u kolegijalni kontakt sa g. Marinom Krstulovićem, predsjednikom vijeća GK Grad, koji će Vas podrobnije brifirati o ovim stvarima.

Hvala Vam unaprijed na kolegijalnoj suradnji!

Uz poštovanje,

gradjani grada Dubrovnika (i svi gosti/ turisti koji posjecuju kupalista podno zidina Staroga grada)

***

Isto pismo proslijeđeno je i Turističkoj zajednici 4. svibnja.

Grad je na to već 5. svibnja odgovorio kako će upozoriti na obvezu održavanja čistoće na području za koje postoji izdato koncesijsko odobrenje što je propisano Godišnjim planom upravljanja pomorskim dobrom Grada Dubrovnika.

Nadalje iz Grada naglašavaju: ‘Vezano za čišćenje Velike i Male Buže u svakom slučaju nositelj koncesijskog odobrenja je dužan prostor održavati čistim i urednim.
Prema informacijama djelatnika Čistoće navedene lokacije nisu bile u Programu održavanja kupališta ali će se u dogovoru s njima i taj dio riješiti kroz dopunu navedenog Programa pa će djelatnici Čistoće održavati predmetna kupališta.’

***

Prema pismu čitatelja od 14. lipnja – nakon mjesec dana još se nije s riječi prešlo na djelo:

Poštovani predstavnici uprave Grada Dubrovnika,

nitko ne čisti kupališta (platforme za sunčanje i podij za ulazak/ izlazak u/iz mora) “Velika Buža” i “Mala Buža” podno zidina Starog grada Dubrovnika. Svaki dan je tamo krcato sa raznim otpadima koje neodgovorni i neodgojeni gosti/ turisti ostavljaju za sobom. Čistači gradske firme Čistoca Dubrovnik d.o.o. ne čiste ta kupališta “Velika Buža” i “Mala Buža”, iako ste najavili da će to činiti. I onda ožalošćeni i zgroženi građani sami pro bono počiste to razbacano smeće koje se više ne može gledati na gradskom kupalištu. Sramota za Grad Dubrovnik!

Također, na žalost i sramotu Dubrovnika, zaduženi čistaći Čistoće Dubrovnik ne čiste korito slavne ONOFRIJEVE FONTANE. U Onofrijevoj fontani več tjednima stoje jedni te isti nagomilani otpadci na istim položajima. I nikome ništa! “Krasota i divota!”

Inače, duuugi niz godina je cijelo područje grada Dubrovnika zagađeno sa nabacanim sitnim i glomaznim otpadom u okolišu, koji nitko nikada ne čisti. Smeće se tako slikovito nameće u slikama grada od Orsule, po Viktoriji, u Šumici (pored zgrade FINA-e i zgrade “UDBA-skog bordela”, u javnosti poznatog jos pod sluzbenim nazivom: Sigurnosno-obavjestajna agencija RH [SOA] – Centar Dubrovnik), na Gorici, u park šumi Petka, na glavici Babin kuk, u Komolcu – pored izvora Ombla, kao i u Podgaju, zatim u Sumetu, na (prema) Brgatu, na području Mokošice, pa sve do zagađenih predjela u zelenilu oko Petrovih sela i Orašca.

Stoga, opći dojam o gradu Dubrovniku je da nitko ne mari o čistoći grada i zaštiti okoliša….

Leave a comment

Add your comment here