JaTrgovac: Unatoč izazovnim vremenima potrošači se nastavljaju snalaziti
U Hrvatskoj industrija robe široke potrošnje (FMCG) zabilježila je porast vrijednosne prodaje
od 16,7% u 2023. godini u odnosu na 2022., dok je rast količinske prodaje iznosio 2,2%
Inflacija je nedvojbeno dominirala raspravama u FMCG industriji tijekom 2023. Iako su visoke stope inflacije postupno usporavale u posljednja dva kvartala 2023., povećanje cijena bilo je glavni pokretač nominalnog rasta FMCG-a u Istočnoj Europi, kaže se u najnovijoj analizi EU Consumer Outlook 2024 koju je objavila analitička kuća NIQ. Dodaje se kako je primijećen povratak rasta volumena potrošnje u zemljama istočne Europe, kako su trendovi rasta postali pozitivniji u posljednjem kvartalu 2023. U Adriatik regiji količinska prodaja je pozitivna i prilično stabilna, te se oporavlja bržom stopom rasta u odnosu na druge istočnoeuropske zemlje.
Analitičari nadalje primjećuju kako su posljednje izazovne godine utjecale na europske potrošače zabrinute zbog kontinuiranog rasta cijena hrane. Potrošači su nesigurni te nastavljaju biti oprezni u svim oblicima potrošnje, pri čemu je 93% europskih potrošača promijenilo način na koji su kupovali robu široke potrošnje tijekom 2023. Strategije štednje potrošača najčešće su uključivale iskorištavanje promotivnih ponuda ili prelazak na cjenovno povoljnije opcije, češće posjećivanje diskontnih trgovina te odustajanje od kupnje određenih proizvoda koje ne smatraju nužnima, dok pažljivo prate ukupnu vrijednost košarice.
“Adriatik regija i Balkan ostaju područja s relativno otpornijim potrošačima u usporedbi s ostalim dijelovima istočne Europe ili Europom općenito. Unatoč relativno visokoj inflaciji tijekom cijele 2023., rast potrošnje bio je pozitivan, što se vidi po stopama rasta volumena. Očekujem daljnji oporavak potrošnje s pozitivnim ekonomskim izgledima za regiju i očekivanim usporavanjem inflacijskih trendova”, ističe Miroslav Tasić, direktor za Adriatik regiju u NIQ-u.
S obzirom na to da se pritisci rastućih cijena i dalje osjećaju, Privatne robne marke (PL) i Diskonteri nastavljaju imati koristi od kupaca osjetljivih na cijenu. Uspoređujući Adriatik regiju, Slovenija je imala najveći udio vrijednosti Privatnih marki u FMCG-u (36,5%) u 2023. U istom razdoblju, u Hrvatskoj PL ima 20,4% udjela na tržištu, s blagim padom udjela u usporedbi s prethodnom godinom. Nadalje, u Srbiji su Privatne marke u 2023. rasle višom stopom rasta od brendiranih proizvoda, te je njihov vrijednosni udio 13,3%.
Promocije su odigrale ključnu ulogu u oblikovanju ponašanja potrošača i tržišne dinamike u 2023. godini. U dinamičnom krajoliku FMCG-a, gdje su potrošači osjetljivi na cijene i vođeni vrijednošću, promocije koje nude stvarne uštede ili dodanu vrijednost bile su značajan faktor prilikom odabira. U Sloveniji, kupovine potaknute promocijama u 2023. činile su 29%, u Hrvatskoj također 29%, dok je u Srbiji udio promo prodaje bio viši, čak 36%.
“Daljnja konsolidacija strukture maloprodajnih kanala zajedno s pozitivnom tržišnom konkurentnošću donosi korist potrošačima te na kraju i proizvođačima i maloprodajnim trgovcima”, zaključuje Tasić.