MSCV: BUDUĆNOST KRSTARENJA
ODJEL ZA KRSTARENJA MSC GRUPE I CHANTIERS DE L’ATLANTIQUE ISPORUČILI ENERGETSKI NAJUČINKOVITIJI DIZAJN BRODA OSMIŠLJEN ZA PERJANICU FLOTE – MSC EURIBIA
- Svečanost isporuke najnovije perjanice MSC Cruisesa, broda MSC Euribia, održala se danas u brodogradilištu Chantiers de l’Atlantique u Saint-Nazaireu, Francuska
- Pridruženje floti broda MSC Euribia označava još jedan dodatan korak Odjela za krstarenja na putu prema dekarbonizaciji, a također će zaploviti na prvo neto nulto putovanje broda za kružna putovanja
- Brod je opremljen nizom tehnologija i rješenja koja minimiziraju utjecaj na zrak i morski okoliš uključujući najsuvremenija postrojenja za obradu otpadnih voda i gospodarenje otpadom
- Održana je i svečanost polaganja kovanica za treći brod u floti MSC Cruisesa pogonjen LNG-om i drugi World klase, MSC World America, koji će predstavljati sljedeću prekretnicu na putovanju Odjela za krstarenja u postizanju cilja neto nulte emisije stakleničkih plinova do 2050. godine
Odjel za krstarenja MSC Grupe i Chantiers de l’Atlantique danas su proslavili isporuku broda s energetski najučinkovitijim dizajnom ikad – MSC Euribia. Isporuka je označila još jedan značajan korak naprijed na putovanju prema dekarbonizaciji flote Odjela za krstarenja i učinkovito pokazuje kako će izgledati budućnost krstarenja.
MSC Euribia je finalna evolucija popularne klase Meraviglia i drugi brod MSC Cruisesa pogonjen LNG-om, najčišćim i najučinkovitijim gorivom koje je trenutno dostupno u većim razmjerima. Brod je opremljen prvoklasnom tehnologijom zaštite okoliša uključujući napredne sustave za pročišćavanje otpadnih voda i gospodarenje otpadom. Dizajnirana je imajući na umu budućnost što omogućuje jednostavno uvođenje budućih inovacija u održivosti poput ugljično neutralnih sintetičkih i drugih alternativnih goriva čim budu dostupna u većim razmjerima.
MSC Euribia predstavlja Budućnost Krstarenja danas
MSC Euribia predstavlja korak naprijed u odnosu na prijašnje brodove iste klase izgrađene za Odjel za krstarenja MSC Grupe. Ona pruža još veću učinkovitost te se očekuje da će biti brod za kružna putovanja s najboljim performansama na svijetu, premašujući najnovije zahtjeve IMO-vog indeksa energetske učinkovitosti dizajna. Za vrijeme plovidbe brod emitira do 19 % manje emisija stakleničkih plinova po putniku po danu u usporedbi sa sestrinskim brodovima koji koriste konvencionalna brodska goriva. To konačno iznosi do 44 % manje emisije stakleničkih plinova (GHG) po putniku po danu u usporedbi s brodovima izgrađenim prije samo 10 godina.
Pierfrancesco Vago, izvršni predsjednik Odjela za krstarenja MSC Grupe, je rekao: „Isporukom broda MSC Euribia poduzeli smo još jedan ogroman korak naprijed u ostvarenju našeg cilja neto nulte emisije stakleničkih plinova. Uz brojne inovacije na području zaštite okoliša, MSC Euribia se može pohvaliti uistinu revolucionarnim energetski učinkovitim dizajnom koji će omogućiti ogromno smanjenje emisije stakleničkih plinova tijekom njezinog životnog vijeka.“
„Često je fokus dekarbonizacije isključivo na mjerama na strani ponude te, iako su one važan dio energetske tranzicije, ne smijemo zaboraviti ključnu ulogu koju će energetska učinkovitosti imati u smanjenju potražnje za energijom danas. Najčišća energija je energija koju ne koristimo, a MSC Euribia je izgrađena s ovim principom u samom srcu. Upravo će zato ona svojim pridruženjem floti obilježiti iznimno važnu prekretnicu u ostvarenju našeg cilja neto nulte emisije CGH pomorskih operacija do 2050. godine.“
Laurent Castaing, generalni direktor, Chantiers de l’Atlantique, je rekao: „Jako sam ponosan na snagu partnerstva između MSC Cruisesa i brodogradilišta Chantiers de l’Atlantique. Ovaj peti i posljednji brod klase Meraviglia označava završetak vrlo učinkovite serije i nastavak naših zajedničkih inovativnih projekata na području zaštite okoliša.“
Izgrađena za budućnost – suvremena tehnologija zaštite okoliša i dizajn
MSC Euribia je izgrađena za budućnosti. Iako brod može biti pogonjen prirodnim ukapljenim plinom, dizajn broda može prihvatiti obnovljiva goriva danas i naknadne ugradnje koje će omogućiti MSC-u korištenje obnovljivih goriva koja danas još nisu dostupna poput zelenog metanola.
Daljnje suvremene tehnologije uključuju napredna postrojenja za obradu vode i otpada. MSC Euribia ima najnovija napredna postrojenja za obradu vode i otpada koja pomažu u spašavanju mora diljem svijeta. Otpadne vode se obrađuju do vrlo visoke kvalitete koja je boljeg standarda od mnogih obalnih sustava za pročišćavanje otpadnih voda diljem svijeta. Tehnologija zadovoljava najstrože međunarodne standarde IMO-a, takozvani baltički standard.
Gosp. Vago je dodao: „Važno nam je da su naši brodovi koji se danas grade spremni prihvatiti nova održiva goriva koja su na pomolu. Također želimo osigurati da se vrlo lako mogu nadograditi novom tehnologijom i novom učinkovitošću što će nam pomoći u postizanju neto nulte emisije stakleničkih plinova. Ovo je brod koji je izgrađen imajući na umu budućnost.“
Plovidba broda MSC Euribia s neto nultom emisijom stakleničkih plinova
Prvi put u industriji, MSC Euribia će dovršiti plovidbu s neto nultom emisijom stakleničkih plinova. Novogradnja, 22. brod koji će se pridružiti floti MSC Cruisesa, plovit će iz Saint-Nazairea u Francuskoj do Kopenhagena u Danskoj i postići neto nultu emisiju stakleničkih plinova (GHG) kako bi demonstrirala da je neto nulto krstarenje danas moguće.
Neto nulta plovidba će koristiti bio-LNG uz sustav masene ravnoteže, ekološki najučinkovitiju metodu ostvarivanja prednosti obnovljivog bioplina. Čitav opskrbni lanac će biti u potpunosti usklađen s Direktivom Europske Unije o obnovljivim izvorima energije, poznatijoj kao RED II, a svaka pojedinačna serija ukupno proizvedenog bio-LNGa je certificirana od strane Međunarodnog sustava za certificiranje održivosti i ugljika.
Odjel za krstarenja MSC Grupe je ustrajan u postizanju cilja neto nulte emisije GHG svojih pomorskih operacija do 2050. Intenzitet emisije brodskih operacija je smanjen za 33,5% od 2008. godine, a postići ćemo smanjenje od 40% prije postavljenog cilja IMO-a za 2030.
MSC radi s dobavljačima goriva i drugima na uvođenju održivih goriva kao što su danas napredna biogoriva i bioplin. Gledajući u budućnost, zeleni metanol će vjerojatno doprinijeti našoj dekarbonizaciji baš kao i sintetička e-goriva kao što su zeleni vodik i eLNG. Fokus je na razvoju skalabilnih rješenja koja mogu biti univerzalno korištena.
Svečanost polaganja kovanica za brod MSC World America
Svečanost polaganja kovanica za treći brod u floti MSC Cruisesa s pogonom na LNG i prvi koji će biti baziran u SAD-u, MSC World America, također je održana danas kao daljnji korak prema stvaranju svijeta u kojem se tehnologija susreće s inovacijama za održiviji doživljaj krstarenja. Novi brod koji bi trebao biti isporučen u 2025. godini će sadržavati mnoge inovacije na području zaštite okoliša predstavljene na brodu MSC Euribia, ali i neke dodatne poput revolucionarne tehnologije koja eliminira ispuštanje metana iz LNG-a tijekom rada. Dvije kume ove tradicionalne svečanosti su bile Silvia Turbia iz MSC Cruisesa i Séverine Blandin iz brodogradilišta Chantiers de l’Atlantique.
Henri Doyer, MSC Program Director, Chantiers de l’Atlantique, je komentirao: „Ovaj 19. brod i drugi World klase je rezultat dugogodišnjeg partnerstva MSC Cruisesa i Chantiers de l’Atlantiquea. Uzbuđen sam što mogu objaviti da su MSC World Europa, MSC Euribia i MSC World America 3 energetski najučinkovitija, ekološki najprihvatljivija broda u industriji krstarenja.“